Děti si vyrobily čistírnu vody

Zážitky z exkurze v ÚPRAVNĚ VODY děti zaujaly natolik, že se rozhodly vyzkoušet si, jestli by zvládly vodu upravit samy? Navedla nás na to maminka z Ekotýmu, která nám přinesla postup na experiment, jak si vyrobit ČISTÍRNU VODY.

Začaly jsme shánět pomůcky, a když bylo vše připraveno, děti nabraly opravdu špinavou vodu, venku z kaluže. Potom už začaly sestavovat ČISTÍRNU VODY.  Z PET lahve odstřihly dno, kolem hrdla oblepily izolepou filtrační papír, dovnitř lahve položily vatu, nasypaly rozdrcené tablety černého uhlí, písek a štěrk. Takto připravenou čistírnu položily na průhlednou sklenici a začaly lít špinavou vodu. Děti s napětím pozorovaly, co se bude dít? Když přes všechny filtrační vrstvy začala do sklenice kapat úplně čistá voda, děti propukly v ohromný, upřímný jásot. Pozorovaly, jak se různé nečistoty usazují na různých filtračních vrstvách. Hrubé nečistoty, jako třeba lístky a větvičky se zachytily na štěrku nebo písku, zatímco na zachycení malých nečistot byl potřeba velmi jemný filtr, jako vata nebo filtrační papír.

Experiment se zdařil, hurá!!!